تلفن تماس:

36377536 - 041

حقایقی در مورد نمک ید دار

نمک ید دار

نمک یددار گونه‌ای از نمک خوراکی است که با مقدار بسیار اندکی از نمک‌های ید مانند یدات پتاسیم مخلوط شده ‌است. این محصول، ید مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند، زیرا کمبود ید در رژیم غذایی انسان موجب بیماری‌های گوناگون مانند گواتر می‌شود. نمک‌های تصفیه شده‌ی یددار به دلیل خلوص بالا، میزان ید را بهتر و به مدت بیشتر حفظ می‌کنند.

ید چیست؟

ید ماده معدنی است که کمبود آن در بدن باعث بروز مشکلاتی مانند کم کاری غده تیروئید، بوجود آمدن گواتر، خستگی، خواب آلودگی، ورم مفاصل و بسیاری از بیماری های دیگر می‌شود. مصرف به اندازه و روزانه ید باعث سوزندان چربی و پیشگیری از بروز مشکلات تیروئیدی مانند گواتر می‌شود. مصرف درست و روزانه ید باعث متابولیسم خوب در بدن، رشد مناسب کودکان، محکم شدن مو، ناخن و دندان می‌شود و در برخی موارد می‌تواند باعث ترمیم زخم و جراحات شود.
در ادامه مطلب با بایسان همراه باشید.

ید در چه موادی قرار دارد؟

آب دریا به طور طبیعی سرشار از ید است. بنابراین تمامی موجوداتی که در دریا هستند مانند: میگو، ماهی، جلبک و دیگر موجودات دریایی ماده ید را دارند. اما آیا یک فرد در طول روز به چه اندازه می‌تواند از غذاهای دریایی استفاده کند تا میزان ید مورد نیاز بدنش تامین شود؟!
درست متوجه شده‌اید! چنین چیزی تقریبا امکان ندارد. بنابراین بسیار از کارشناسان و پزشکان بررسی کردند که ید باید در مادۀ غذایی قرار بگیرد که هم ارزان است و هم می‌تواند براحتی و بصورت روزمره در مصرف غذایی همگان قرار دارد.
نمک ید دار

نمک یددار و فواید آن برای بدن

نمک یکی از موادی است که در هر خانه‌ای یافت می‌شود. اما چرا در طول سال های گذشته بسیاری از کارشناسان تاکید بر مصرف نمک یددار داشته‌اند؟!

اول از همه به دلایل خواصی که درباره ید در مطالب بالا ذکر کردیم. دوم اینکه بروز بیماری هایی مانند گواتر، اختلالات عصبی، اختلال در سیستم ایمنی بدن، اختلال در سیستم مغزی و رشد کودکان عقب مانده و بسیاری از مشکلات دیگر، باعث شد بسیاری از پزشکان و کارشناسان تغذیه بررسی کنند و در نهایت به کمبود ید در بدن پی ببرند.

البته این بدین معنی نیست که از امروز مصرف نمک یددار خود را چند برابر کنیم. زیرا بطور طبیعی مصرف زیاد هر ماده غذایی می‌تواند برای بدن مضر باشد و نتیجه معکوس بدهد.
امروزه نمک یددار در هر خانه‌ای براحتی قابل دسترس است، در هنگام پخت غذا و یا مصرف غذای روزانه می‌توانیم با مصرف تنها 5 گرم نمک یددار، این مشکل را در بدن خود حل کنیم.

نمک یددار و دلیل ارجحیت آن بر نمک دریا

نمک دریا به دلیل ناخالصی‌هایی که دارد، برای مصرف روزانه به منظور تأمین ید اصلا توصیه نمی‌شود، اما نمک یددار، هم دارای خواص ید است و هم بطور کامل فرآوری شده است. مصرف زیاد نمک دریا می‌تواند سرطان‌زا باشد و املاح بالایی همچون گچ دارد که براحتی قابل دیدن و تشخیص نیست.
پس نمک بخورید! اما نمک طعام یددار و به مصرف مناسب یعنی روز 5 گرم و البته نمک یددار را از جایی تهیه کنید که مطمئنید واقعا نمک یددار به شما تحویل می‌دهد.

اشتراک گذاری

کاربر گرامی اگر از محتوا موجود در این صفحه خوشتان آمده است می توانید توسط دکمه های زیر آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فیسبوک
توئیتر
لینکداین
واتساپ
تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *